Dlhý valcovaný profil – typy a použitie

Dlhý valcovaný profil si môžete kúpiť vo veľkých sériách aj v maloobchode pre súkromnú výstavbu. Ide o nepostrádateľný stavebný materiál, ktorý je dôležitý!


Medzi staviteľmi sa tento profil nazýva kanál. Charakteristickým znakom takýchto kovových výrobkov je tvar: zvyčajne vyzerá ako písmeno “H”, ale prepojka môže byť nielen v strede. Takéto profily sú dlhé, pretože sa používajú na spevnenie konštrukcií zo železobetónu a iných materiálov a vyrábajú sa na vysokokvalitných mlynoch valcovaním za tepla, čo im dáva špeciálnu pevnosť.


Typy valcovaných profilov


Dlhé valcované profily majú rôzne tvary. Najčastejšie sa používajú výrobky s dvoma policami a spojovacou priečkou v horných bodoch. Druhá možnosť je, keď sú v strede spojené dve police.


Označenie profilov sa vykonáva podľa zloženia kovu, z ktorého sú vyrobené, ale hlavná klasifikácia je vo forme:
• rovná polica – všetky strany formulára majú rovnakú dĺžku;
• nerovná polica – v takýchto výrobkoch je spojovacia časť oveľa dlhšia ako police.
Dlhý valcovaný profil sa tiež líši vo forme políc:
• paralelné – vnútorné okraje políc sú navzájom rovnobežné;
• šikmé – čelá sú umiestnené pod uhlom (dôležitý je aj stupeň uhla).
Výber žľabu podľa celkového tvaru a uhla hrán políc závisí od toho, akému namáhaniu bude konštrukcia vystavená a kde sa bude používať.


Rozsah využitia valcovaných dlhých profilov


Používajú sa v rôznych oblastiach: od strojárstva až po stavebníctvo. Takéto profily sa často používajú na spevnenie konštrukcie pri obnove alebo rekonštrukcii budov. Takýto kov je tiež široko používaný pri stavbe mostov: vyžaduje si dokonca aj malý most pre chodcov, pretože bezpečnosť pohybu na ňom má prvoradý význam.
Dlhé kanály môžu byť inštalované pozdĺž nosnej konštrukcie a kolmo na ňu, takže valcovaný profil môže byť základom pre podlahy v dome, stavbu stien a stĺpov, ktoré sú vystavené veľkému zaťaženiu, mostné podpery a iné konštrukcie, ktoré musia byť vydržať veľkú váhu. Pri konštrukcii strojov a vozňov je možné použiť vysokovýkonné valcované profily s dĺžkou 12 metrov – vďaka nim sa konštrukcia pri zaťažení nedeformuje.
Tento kanál by sa mal používať všade tam, kde potrebujete posilniť konštrukciu, ktorá je určená na veľké zaťaženie, takže ho možno nazvať hlavným pomocníkom staviteľov!

Stavebné materiály

Zateplenie Domu s Expandovaným Polystyrénom: Úspory, Pohodlie a Estetika

Väčšina z nás si svoj domov predstavuje ako miesto pohodlia, bezpečia a útulku. Aby sme to dosiahli, nie je len dôležitá kvalita konštrukcie a dizajnu, ale aj energetická efektívnosť. Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako dosiahnuť lepšiu energetickú úsporu a zvýšiť pohodlie vo vašom dome, je zateplenie s použitím expandovaného polystyrénu (EPS) dosiek. V tomto článku […]

čítaj viac...
Stavebné materiály

Ako si vybrať plot

Ak na oplotenie pozemku nepotrebujete žiadne špeciálne oprávnenie, musíte napriek tomu rešpektovať pravidlá vašej obce, najmä tie, ktoré sú uzákonené v PLU (miestnom územnom pláne). Aké kritériá by ste mali vziať do úvahy pri výbere plotu? Pri výbere plotu je potrebné vziať do úvahy rôzne kritériá:        Vzdialenosť, ktorá má byť oplotená, a teda rozpočet, ktorý […]

čítaj viac...
Stavebné materiály

Betónové ploty: moderné a bezpečné

Objavte výhody betónových plotov a zistite, aké ďalšie praktické výhody vám použitie betónových plotov poskytne. Oceníte výnimočný vzhľad Betónové ploty sú moderný architektonicky prvok. Nie sú to nevzhľadné betónové kusy. Štýlové navrhnuté betónové ploty majú charizmu, ktorá pozdvihne a zatraktívni  vašu záhradu alebo akýkoľvek iný objekt, kde bude plot umiestnený. Betónové ploty majú dekoračné prvky, ktoré prirodzeným […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: