Vysávanie vo všeobecnosti nie je príliš obľúbená aktivita. Ťahať po byte ťažký, nie príliš jednoducho ovládateľný a hlučný prístroj nie je veru zábava. Ide to však aj inak, možným riešením je centrálne vysávanie. Ako to všetko funguje?
Všimnite si, ako funguje klasický vysávač. Z jednej strany nasáva vzduch a z tej druhej ho vyfukuje von. Vnútri vysávača je filter, ktorého úlohou je očistiť nasatý vzduch od nečistôt. Ak však nefunguje úplne perfektne, naspäť do vášho bytu vyfukuje okrem vzduchu aj množstvo prachu, nečistôt či roztočov. Centrálne vysávanie funguje podobne, ale inak.
Ako funguje centrálne vysávanie?
Centrálny vysávač takisto nečistoty nasaje a prefiltruje. Pritom však nasatý vzduch nevracia naspäť do interiéru, ale vyfukuje ho z bytu alebo domu preč. Takýto čistý spôsob upratovania ocenia predovšetkým ľudia, ktorých trápia problémy s dýchacími cestami či alergia na prach.
Základom systému je samotný vysávač, ktorému sa hovorí agregát. Ten je obvykle ukrytý pod schodiskom, v komore, garáži alebo v pivnici tak, aby neprekážal v bežnom chode domácnosti. Agregát má oveľa výkonnejší motor ako akýkoľvek bežný malý vysávač a je napojený na potrubie rozvedené v stenách po celom dome či byte.
Smeti lietajúce potrubím
Hadicu od vysávača potom jednoducho zasuniete do otvoru v stene v akejkoľvek miestnosti. Otvor má veľkosť bežnej zásuvky a existujú naň rôzne kryty. Agregát spustíte jednoduchým stlačením gombíka a môžete vysávať. Smeti a prach lietajú prostredníctvom potrubia priamo do zásobníka agregátu, takže centrálne vysávanie je celkom tiché.
Podľa toho, aký typ centrálneho vysávača si vyberiete, budete raz za mesiac až polroka meniť zásobník a vynášať smeti do popolnice, prípadne ich nechať vyviezť.