Biokrby

biokrb

Vždy ste snívali o bývanie v rodinnom domčeku, ale musíte sa uspokojiť s bytom? Skúste si teda do bytu kúsok atmosféry rodinného bývania nechať vojsť pomocou krbu! Že je tá predstava šialená? Nebojte sa experimentov a skúste si bývanie spríjemniť.

Samozrejme nemôžete v byte preraziť komín k susedom a chodiť si do lesa pre drevo. Existujú ale alternatívy, ktoré sa hodia aj pre majitelia bytov chtivých domáceho tepla. Elektrické, plynové alebo aj nové biokrby si môžete postaviť aj v panelovom dome. Väčšinou k nim nie je potrebné komín.

Aj krby v bytoch sú väčšinou navrhnuté tak, aby topili, nie aby boli len na okrasu. Teplo, ktoré je schované za sklenenými dverami, pritom dokáže miestnosť vykúriť lepšie ako krb s otvoreným ohniskom. Okrem toho je jeden krb v obývačke schopný vykúriť celý byt.
Krb v byte na bioalkohol či elektrinu

Ak sa vám zapáčila biopalivá, choďte smelo do toho. Biokrby spaľujú bioalkohol, ktorý je upravený tak, aby sa vaším bytom nelinul alkoholový odér. Jeho žltý plamienok navyše pripomína klasický oheň. Aj tak je ale treba myslieť na pravidelné vetranie.

Elektrické krby sú úplne najjednoduchšie variantom. Akurát je zapojíte do zásuvky. Bohužiaľ sa ale nejedná o klasický oheň, jeho ilúziu iba vytvárajú žiarovky. Tie tak plní buď funkciu estetickú alebo fungujú ako priamotopy a miestnosť vykurujú. Síce nie sú tak výkonné, avšak aj ich cena je nižšia.

Nevýhody klasického krbu v byte

Pokiaľ ste ale presvedčení, že naozaj nutne potrebujete v byte krb klasický, zvážte aj jeho nevýhody. Najprv treba niečím kúriť. Ak máte k dispozícii veľký pivnica a les priamo za domom, máte vyhrané. Okrem dreva ale môžete kúriť aj briketami alebo najnovšie aj biopalivami, napríklad peletami. Pre nich je ale treba aj špeciálne krb.

Cena krbu je mnohokrát obrovská, pohybuje sa okolo stoviek tisíc korún. Ak však zvolíte skôr krbové kachle, ktorých obrovskou výhodou je, že sa môžu zhotovovať do už postavených bytov, teda odpadá celková rekonštrukcia nutná u klasických krbov, nebudete musieť platiť toľko. Navyše môžete postaviť komín vedľa domu.
Plynový krb je zaujímavou alternatívou

Alternatívou je aj plynový kotol. Ten má ale do klasického krbu ďaleko. Drevo v ňom nepraská, pretože polená sú keramická, a plamienok je plynový. Cena je priaznivá, pohybuje sa od desiatich tisíc vyššie. Plynový krb sa hodí preto viac v prípadoch, keď chceme krbom naozaj len kúriť a nehodláme sa ním nijako kochať.

Plynový krb je zároveň aj ekonomický. Hodina prevádzky stojí zhruba desať korún, pričom jeden krb je schopný vykúriť aj trojizbový byt. Napriek tomu by mal ale zostať len alternatívou, rozhodne sa nevzdávajte klasického kúrenie.

Pridaj komentár

Kúrenie

Správne vetranie zabraňuje plesniam a šetrí náklady na vykurovanie

raskla ventilácia Foto: archív obrázkov ARKM Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vetrať. Ak sú okná permanentne sklopené, najmä v zime, nedochádza k skutočnej výmene vzduchu. Vlhký vzduch ako po sprchovaní, varení alebo v spálni zostáva v miestnosti, čo samozrejme vedie k množeniu plesnízvýhodnený. Steny sa tiež ochladzujú, čo tiež zvyšuje spotrebu energie, pretože kúrenie musí nielen ohrievať vzduch […]

Read More
Kúrenie

Moderné biokrby

Všetci milujú krby, pretože vám dávajú pocit domova a prívetivosti, priateľskú atmosféru a chladné zimné noci strávia vedľa vašej babičky a počúvajú rozprávky. Moderný krb nevyzerá nič podobne ako staromódny tehlový a krb na stenu, o ktorom sme sa zvykli dozvedieť, ale vy si môžete vybrať pekne trendy, ktorý je namontovaný na stene. Tieto úžasne […]

Read More
Kúrenie

Šetrite energie, a kúrte efektívne

Opäť sa výrazne ochladilo a vy premýšľate, ako sa doma zohriať aj v čase vykurovacej sezóny a to tak, aby účet za energie nebol vysoký? Aj pokiaľ máte nové okná a zateplený dom, tak sa pred chladom neochránite. Najmä v čase mimo vykurovacej sezóny oceníte zdroj tepla, s ktorým môžete ostať v teple. Aby ste mali v byte teplo počas celého roka, a najmä počas […]

Read More
%d blogerom sa páči toto: