Vždy ste snívali o bývanie v rodinnom domčeku, ale musíte sa uspokojiť s bytom? Skúste si teda do bytu kúsok atmosféry rodinného bývania nechať vojsť pomocou krbu! Že je tá predstava šialená? Nebojte sa experimentov a skúste si bývanie spríjemniť.
Samozrejme nemôžete v byte preraziť komín k susedom a chodiť si do lesa pre drevo. Existujú ale alternatívy, ktoré sa hodia aj pre majitelia bytov chtivých domáceho tepla. Elektrické, plynové alebo aj nové biokrby si môžete postaviť aj v panelovom dome. Väčšinou k nim nie je potrebné komín.
Aj krby v bytoch sú väčšinou navrhnuté tak, aby topili, nie aby boli len na okrasu. Teplo, ktoré je schované za sklenenými dverami, pritom dokáže miestnosť vykúriť lepšie ako krb s otvoreným ohniskom. Okrem toho je jeden krb v obývačke schopný vykúriť celý byt.
Krb v byte na bioalkohol či elektrinu
Ak sa vám zapáčila biopalivá, choďte smelo do toho. Biokrby spaľujú bioalkohol, ktorý je upravený tak, aby sa vaším bytom nelinul alkoholový odér. Jeho žltý plamienok navyše pripomína klasický oheň. Aj tak je ale treba myslieť na pravidelné vetranie.
Elektrické krby sú úplne najjednoduchšie variantom. Akurát je zapojíte do zásuvky. Bohužiaľ sa ale nejedná o klasický oheň, jeho ilúziu iba vytvárajú žiarovky. Tie tak plní buď funkciu estetickú alebo fungujú ako priamotopy a miestnosť vykurujú. Síce nie sú tak výkonné, avšak aj ich cena je nižšia.
Nevýhody klasického krbu v byte
Pokiaľ ste ale presvedčení, že naozaj nutne potrebujete v byte krb klasický, zvážte aj jeho nevýhody. Najprv treba niečím kúriť. Ak máte k dispozícii veľký pivnica a les priamo za domom, máte vyhrané. Okrem dreva ale môžete kúriť aj briketami alebo najnovšie aj biopalivami, napríklad peletami. Pre nich je ale treba aj špeciálne krb.
Cena krbu je mnohokrát obrovská, pohybuje sa okolo stoviek tisíc korún. Ak však zvolíte skôr krbové kachle, ktorých obrovskou výhodou je, že sa môžu zhotovovať do už postavených bytov, teda odpadá celková rekonštrukcia nutná u klasických krbov, nebudete musieť platiť toľko. Navyše môžete postaviť komín vedľa domu.
Plynový krb je zaujímavou alternatívou
Alternatívou je aj plynový kotol. Ten má ale do klasického krbu ďaleko. Drevo v ňom nepraská, pretože polená sú keramická, a plamienok je plynový. Cena je priaznivá, pohybuje sa od desiatich tisíc vyššie. Plynový krb sa hodí preto viac v prípadoch, keď chceme krbom naozaj len kúriť a nehodláme sa ním nijako kochať.
Plynový krb je zároveň aj ekonomický. Hodina prevádzky stojí zhruba desať korún, pričom jeden krb je schopný vykúriť aj trojizbový byt. Napriek tomu by mal ale zostať len alternatívou, rozhodne sa nevzdávajte klasického kúrenie.