Ako vyčistiť koberec

Do väčšieho upratovania sa púšťame niekoľkokrát v roku. Sú to predovšetkým Vianoce, jarné upratovanie, a potom rôzne udalosti, kedy sa zíde u nás doma väčší počet hostí a chceme mať pekne čisto. Taký väčší upratovanie sa netýka iba triedenie oblečenie, umývanie okien, utieranie prachu, ale aj pranie kobercov. Pretože na každý koberec platia iné technika čistenia, spoločne si je dnes preberieme.

Ako najlepšie vyčistiť koberec
Suchý spôsob čistenie kobercov

Suchý spôsob patrí zrejme k najviac používaným a najobľúbenejším. Pre tento spôsob čistenie kobercov, existujú špeciálne vysávača aj prípravky. K najbežnejším značkám patrí napríklad Vorwerk. Prvý krok je spoločný, ako pri čistení na mokro. Najskôr koberec poriadne povysávame. Spomínaný lux má vysokorýchlostné rotujúce kefy, ktoré vyluxuje aj hlboko usadený prach vrátane roztočov. Vhodný je aj na čistenie matracov. Vrelo je odporúčaný alergikom, astmatikom a tam, kde sa chovajú domáci miláčikovia.

Akonáhle poriadne povysávame, posypeme koberec suchým čističom bielej farby. Následne si vymeníme nadstavec na vysávači, ktorý “zaklope” poprašok hlboko do vlákien koberca. Približne po hodine pôsobenia sa znova nadstavec vymení a dôkladne povysávame. Farby na koberci ihneď prekuknú. Koberec je oproti mokrému čisteniu ihneď použiteľný. Nie všetky typy kobercov sa totiž môžu čistiť na mokrý spôsob – je dobré zistiť tieto informácie u predajcu.
Mokrý spôsob čistenie kobercov

Ako sme už vyššie spomenuli, pred praním koberec najprv poriadne povysávajte, pokojne aj vyklepeme. V opačnom prípade prach nasaje vodu a klesne dole. Navrchu potom bude koberec pôsobiť čisto, ale nečistoty v ňom obsiahnuté zostanú. Na vyklepaní či vyluxovanie koberec sa nanesie určená chemikálie pre daný typ koberca. Ďalej potom čistíme vodným vysávačom. Niekedy sa čistiaci prípravok dáva priamo do nádržky a spoločne s vodou aplikuje na koberec. Vodné čistič na koberce sa dá kúpiť alebo za poplatok požičať. Mokrý spôsob prania koberca patrí medzi účinnejšie, ale vhodný nie je pre každý typ materiálu. Než koberec poriadne vyschne, budete musieť byť trpezliví. Je vhodné dostatočne vetrať miestnosť, aby sa zabránilo vzniku plesní.
Pena na koberec

Aj v tomto prípade najskôr koberec povysávame. V drogérii si kúpime penu v rozprašovači a tú nastriekame rovnomerne na koberec. K zatlačenie peny do koberca poslúži stierka na okná alebo gumový mop. Po stanovenej dobe pôsobenia opäť povysávame. Dobu uvedenú výrobcom nepreťahujte. Aktívne látky obsiahnuté v prípravku prestanú rovnako po určitej dobe pôsobiť, koberec tým čistejší nebude. Naopak by sme mohli nenávratne poškodiť farby, čo určite nie je cieľom. Tento spôsob je lacný, jednoduchý, rýchly, ale nie je vhodný na veľmi znečistené koberce.

Pridaj komentár

Obývacia izba

Aké sú bavlnené obliečky

Bavlna je skutočným svetovým lídrom na trhu v ľahkom priemysle. Ide o unikátny materiál vytvorený na báze prírodného prírodného vlákna, ktorý má vynikajúce prevádzkové vlastnosti. Pri výbere posteľnej bielizne pre domácnosť, najmä obliečok, sa oplatí dôkladne pozrieť na bavlnené výrobky. Sú príjemné na dotyk, mimoriadne ekologické a bezpečné. Druhy bavlnenej posteľnej bielizne Chintz je luxusný […]

čítaj viac...
Obývacia izba

Ako si vybrať farebnú schému do obývačky

Pri výbere farebnej schémy pre vašu obývaciu izbu je potrebné vziať do úvahy niekoľko dizajnových prvkov. Tu je zoznam primárnych hľadísk, ktoré je potrebné zohľadniť pri práci na vytváraní harmonickej farebnej schémy pre váš hlavný obytný priestor. Pracujte okolo stálych prvkov dizajnuFarby na niektorých povrchoch vo vašej obývačke je možné relatívne ľahko meniť a iné […]

čítaj viac...
Interiér Obývacia izba

3 kútiky, ktoré MUSÍ MAŤ KAŽDÝ MUŽ vo svojej domácnosti

Idete do nového alebo vylepšuje vaše bývanie? Je úplne jedno, či zariaďujeme staromládenecký byt, či spoločnú domácnosť. Každý muž potrebuje svoj intýmny priestor, aby sa cítil ako doma. To je bez debaty. Neviete však, čo do neho rozhodne musíte zakomponovať? Poradíme vám. Ako to už býva vo vzťahoch, mnohé vzťahové veci sa dajú vtesnať pod […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: