Ako si svojpomocne nainštalovať mini Split

Každý majiteľ domu hľadá najlepšiu možnosť chladenia a vykurovania pre svoj domov. Hoci centrálna klimatizácia bola kedysi v móde, mini-split sa stávajú čoraz obľúbenejšími kvôli ich pohodliu a účinnosti. Vďaka nespočetným výhodám bezpotrubných klimatizácií je mini-split pre väčšinu ľudí samozrejmosťou a ďalšou výhodou je jednoduchá mini-split inštalácia.

Mini-split inštalácia je oveľa jednoduchšia ako centrálna klimatizácia, pretože nie je potrebné žiadne potrubie. Ak ste čo i len trochu zruční s náradím a elektronikou, môžete si vyrobiť väčšinu mini-split AC inštalácie a ušetriť tak veľké peniaze. Aj keď si možno budete musieť kúpiť samostatné vybavenie pre niektoré mini-split, sú k dispozícii DIY mini-split možnosti, ktoré zahŕňajú kompletný balík.

Faktory, ktoré treba zvážiť pri kúpe a inštalácii Mini-Split

Pred nákupom a pokračovaním v procese inštalácie je dôležité zvážiť nasledujúce faktory:

1. Veľkosť Mini-Split

Budete potrebovať profesionála, aby odhadol, aká mini-split veľkosť by bola pre vaše potreby najlepšia. Poddimenzovanie alebo predimenzovanie mini-split je bežnou chybou majiteľov domov, čo vedie k zlému chladeniu a vyšším účtom. Správnej veľkosti klimatizácie bude spĺňať vaše potreby vykurovania a chladenia v dohľadnej budúcnosti.

2. Typ Mini-Split

Pred zakúpením vašej mini split klimatizácie musíte zvážiť priestor a vaše potreby. Najbežnejšie mini-split voľby zahŕňajú jednozónové a viaczónové mini-split klimatizácie, ako aj nástenné, podlahové a stropné kazetové typy. Pred konečným výberom budete musieť identifikovať oblasť a špecifikovať svoje potreby vykurovania a chladenia.

3. Umiestnenie

Klimatizácia s deleným systémom musí byť umiestnená na vonkajšej stene pre jednoduchú inštaláciu a najlepšie blízko stredu miestnosti, aby sa zabezpečilo rovnomerné chladenie v celej miestnosti. Nad vnútornou jednotkou nechajte aspoň 2 palce voľného priestoru.

Vonkajšie jednotky by mali mať okolo seba dostatok otvoreného priestoru pre ľahké prúdenie vzduchu. Vyberte si tienené miesto, ktoré je ľahko dostupné pre údržbu. Najlepšie je umiestniť ich o niečo vyššie ako vnútorná jednotka, aby sa zabránilo tomu, že kompresor bude bojovať proti gravitácii pri cirkulácii chladiva.

4. Energetická účinnosť

Hodnotenia EER a SEER sú indikátorom účinnosti klimatizácie. Vo všeobecnosti platí, že čím vyššie hodnotenie, tým lepšie. Napríklad inovácia z hodnotenia SEER 9 na 13 môže znížiť celkovú spotrebu energie o pôsobivých 30 % .

Mini-Split AC náklady

Bezpotrubný mini-split stojí 1 500 až 2 000 eur za tonu chladiacej kapacity. To je približne o 30 % viac ako náklady na centrálnu klimatizáciu, s výnimkou potrubia. Avšak, ductless mini splits to kompenzujú svojou jednoduchou inštaláciou a energetickou účinnosťou.

Ak nechcete míňať veľa peňazí na mini-split inštaláciu, príchod DIY-priateľských mini-splitov, ako sú tie od MRCOOL, uľahčil inštaláciu mini-split svojpomocne ako kedykoľvek predtým.

Ako si nainštalovať Mini-Split AC sami?

Ak si plánujete vyrobiť svoju mini-split inštaláciu, musíte si vybrať mini-split, ktorý podporuje inštaláciu DIY. V konvenčných mini-split, aj keď môžete väčšinu inštalácie dokončiť sami, stále potrebujete profesionála, ktorý príde na konci a naplní chladiace potrubia. Mini-split vhodný pre domácich majstrov sa dodáva s vopred naplneným chladivom.

Mini-split má dva komponenty, vnútorný vzduchový ovládač a vonkajšiu kondenzačnú jednotku. Tieto dva komponenty sú navzájom spojené medeným potrubím, ktoré umožňuje, aby medzi nimi prúdilo chladivo.

Nasleduje všeobecný návod na mini-split inštaláciu; väčšina mini-split sa však dodáva s vlastným návodom na inštaláciu. Pred začatím akýchkoľvek inštalačných prác si ho musíte dôkladne prečítať. Venujte zvláštnu pozornosť potrebným nástrojom, ako aj bezpečnostným pokynom.

Akonáhle to urobíte, rozbaľte mini-split a skontrolujte komponenty, či nemajú chyby. Keď sa ubezpečíte, že všetky časti sú v poriadku, môžete začať s procesom inštalácie.

Nástroje potrebné na inštaláciu Mini-Split

Pre DIY mini-split inštaláciu budete potrebovať nasledujúce nástroje:

 • Nastaviteľný kľúč
 • Momentový kľúč
 • Vŕtačky a vrtáky
 • Dierová píla
 • úroveň
 • Úžitkový nôž
 • Rezačka na drôty a odstraňovače drôtov
 • Hlavový skrutkovač Phillips
 • Plochý skrutkovač
 • úroveň
 • Bezpečnostné okuliare
 • Pracovné rukavice
 • Rebrík

Podrobný návod na inštaláciu Mini-Split

Keď si prečítate pokyny a zhromaždíte všetky nástroje, môžete postupovať podľa tohto podrobného sprievodcu, ako nainštalovať mini-split klimatizáciu:

1. Rozhodnite o umiestnení

Prvým a najdôležitejším krokom pri inštalácii vášho mini-split je rozhodnutie o umiestnení. Nainštalujte minirozdvojku na vonkajšiu stenu, aby ste dosiahli najlepšie výsledky, takže nebudete mať problémy s pripojením vnútornej jednotky k vonkajšej jednotke. V prípade nástenných mini split klimatizácií by vnútorná jednotka mala byť aspoň 6 stôp nad zemou.

2. Vyčistite oblasť okolo vonkajšej kondenzačnej jednotky

Potom, čo ste sa rozhodli, na ktorú stenu budete inštalovať mini-split, vyčistite oblasť, kde plánujete umiestniť vonkajšiu kondenzačnú jednotku. Kríky v blízkosti vonkajšej jednotky môžu z dlhodobého hľadiska spôsobiť problémy s výkonom upchaním vonkajšej jednotky. Vyčistenie oblasti od akéhokoľvek lístia vám v budúcnosti ušetrí veľa bolestí hlavy.

3. Stabilizujte vonkajšiu kondenzačnú jednotku

Inštalácia AC

Vonkajšia kondenzačná jednotka potrebuje niečo na odpočinok. Môže to byť betónová podložka alebo plastová podložka. Našťastie si betónovú podložku môžete postaviť sami, ak nechcete zapojiť profesionála. Ak ho nechcete položiť na zem, môžete ho namontovať aj na stenu pomocou nástenných držiakov kondenzátora.

Niektorí ho radšej držia na zemi, aby zabránili vibráciám stien. Ak v zime napadne veľa snehu, ideálne je nechať kondenzátor nad zemou.

4. Nájdite nástenné kolíky a nainštalujte zadnú dosku

Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré je potrebné zvážiť pri inštalácii mini-split, je umiestnenie vašich nástenných čapov. Ak chcete bezpečne zavesiť čokoľvek ťažké, musíte to pripevniť k stene.

Ak chcete nájsť nástenný čap, postupujte podľa týchto krokov:

 • Poklepte kĺbmi na stenu. Ak počujete dutý zvuk, ťuknite doľava alebo doprava, kým nebudete počuť tlmený zvuk. To je nástenný čap.
 • Klepnutím na strany kolíkov zistíte ich šírku. Označte ceruzkou, kde si myslíte, že končí nástenný čap.
 • Tam, kde končí nástenný čap, odmerajte 16 palcov na stranu, aby ste našli druhý nástenný čap (podľa kódu sa vyžaduje, aby boli nástenné čape od seba vzdialené 16 palcov).
 • Ceruzkou označte okraje každého nástenného čapu.
 • Nakoniec vyvŕtajte malý otvor tam, kde si myslíte, že sú nástenné kolíky. Ak narazíte na drevo, stenový čap ste umiestnili správne.

Váš výrobca AC pribalí do mini-rozdeleného balenia zadnú dosku a kartónovú šablónu. Vnútorná jednotka bude namontovaná na zadnej doske. Umiestnite kartónovú šablónu na stenu. Kartónová šablóna slúži len ako vodítko; použite ho, aby ste zistili, kde budete vŕtať zadnú dosku do steny. Otvory na šablóne (ktoré označujú, kde bude zadná doska vyvŕtaná do steny) musia byť na kolíkoch. Potom si ceruzkou označte stenu, kde pripevníte zadnú dosku.

Teraz je čas pripevniť zadnú dosku na stenu:

 • Umiestnite zadnú dosku na stenu. Na jednej strane ho navŕtajte na miesto.
 • Pomocou vodováhy skontrolujte, či je zadná doska dokonale vodorovná.
 • Potom ho navŕtajte na miesto na druhej strane.
 • Uistite sa, že zadná doska je bezpečne pripevnená k stene, pretože musí uniesť hmotnosť vnútorného klimatizačného zariadenia.

5. Určite umiestnenie otvoru

Ďalej sa musíte rozhodnúť o umiestnení otvoru, ktorý spojí vnútornú a vonkajšiu jednotku. Šablóna steny určí umiestnenie otvoru. Pomocou vŕtačky označte malé miesto podľa šablóny. Značka vám poslúži ako vodítko pre ďalší krok.

6. Vyvŕtajte otvor

Potom pomocou 3,5-palcovej dierovacej píly vyvŕtajte otvor cez stenu. Značka, ktorú ste urobili v predchádzajúcom kroku, by mala byť stredovým bodom vašej dierovacej píly.

7. Vložte objímku do otvoru

Keď je diera hotová, pretlačte dodanú nástennú objímku cez stenu. Všimnite si, ako ďaleko vyčnieva na druhej strane. V ideálnom prípade by mal byť čo najbližšie k stene. Pomocou noža odrežte prebytočnú manžetu steny.

8. Správne umiestnite vedenie chladiva a odtokové potrubie

Na pravej strane klimatizácie nájdete odtokové potrubie a vedenie chladiva. Opatrne ohnite rúrky tak, aby zvierali 90-stupňový uhol so zadnou časťou klimatizácie.

9. Namontujte vnútornú jednotku

Teraz je čas namontovať vnútornú jednotku.

 • Postavte sa na bezpečný rebrík (najlepšie by bolo mať aspoň jednu osobu na podopretie rebríka).
 • Zdvihnite klimatizáciu a prevlečte odtokovú rúrku a komunikačné vedenia cez objímku.
 • Potom bezpečne pripojte vnútorný regulátor vzduchu k nástennej doske. Keď je klimatizácia bezpečne pripevnená k stene, mali by ste počuť kliknutie.

10. Pridajte neoprén do nástenného puzdra

Neoprén je syntetická guma, ktorá vytvorí bezpečné utesnenie okolo odtokového potrubia, chladiaceho potrubia a komunikačného vedenia.

 • Potom choďte von a ohnite odtokovú rúru a spojovacie vedenia o ďalších 90 stupňov, aby boli v jednej rovine so stenou.
 • Potom pridajte ochranný neoprén do nástenného puzdra.
 • Bezpečne pripevnite kryt vonkajšej steny.

11. Pripojte hadicu na odvod kondenzátu a vedenie chladiva

 • Pripojte hadicu na odvod kondenzátu k potrubiu.
 • Nájdete tu súpravu linky naplnenú chladivom s minirozdvojkou, ktorá je vhodná pre domácich majstrov. Odvíjajte množstvo, o ktorom si myslíte, že ho budete musieť dosiahnuť z vnútorného manipulátora do kondenzátora.
 • Odskrutkujte farebne označené uzávery na konci potrubí chladiva v blízkosti vnútorného klimatizačného zariadenia.
 • Pomocou dvoch kľúčov pripevnite súpravu potrubia k potrubiam chladiva bezpečne. Urobte to isté pre vedenie chladiva v blízkosti kondenzátora.

12. Uvoľnite chladivo

 • Keď sú potrubia chladiva zabezpečené, odstráňte kryty ventilov na kondenzátore.
 • Pomocou imbusového kľúča otvorte ventil otáčaním proti smeru hodinových ručičiek, kým sa nezastaví.
 • Potom použite mydlovú vodu na kontrolu netesností. Nastriekajte na spoje mydlovú vodu, ak vidíte, že sa tvoria veľké bubliny, máte netesnosť alebo ste správne nepripojili chladiace potrubie.

V prípade, že nedochádza k netesnostiam, vymeňte kryty ventilov a utiahnite ich kľúčom.

Ak vidíte, že sa tvoria veľké bubliny, pomocou dvoch kľúčov skontrolujte, či sú vedenia chladiva bezpečne pripevnené. Ak sú potrubia chladiva bezpečne pripevnené, s najväčšou pravdepodobnosťou ste počas inštalácie poškodili súpravu potrubí. V takom prípade budete musieť kontaktovať skúseného odborníka na HVAC, ktorý identifikuje zdroj úniku, opraví ho a doplní váš systém chladivom. Nikdy sa nepokúšajte odstrániť únik chladiva sami, pretože manipulácia s chladivom striedavého prúdu môže byť nebezpečná, pokiaľ nie ste odborník.

13. Zvuková izolácia pripojení chladiva

 • Obalte prípojky chladiva v blízkosti vnútornej vzduchovej jednotky podložkami tlmiacimi zvuk.
 • Potom ich dôkladne oblepte vinylovou páskou. Ak chcete elegantný vzhľad, môžete použiť aj obal na linkovú sadu.

14. Nainštalujte elektrické pripojenie

Pokiaľ nie ste certifikovaným elektrikárom, inštalácia elektrickej prípojky sami nie je niečo, o čo by ste sa mali pokúšať. Každý miestny elektrikár vám môže pomôcť pripojiť vašu novo nainštalovanú klimatizáciu a budete pripravení užívať si dokonalé teploty vo vašej izbe .

Domáce elektro

Bezpečnostné kamery 1080p vs. 720p

Rozlíšenie je hlavným faktorom pri rozhodovaní o kúpe bezpečnostných kamier s rozlíšením 1080p alebo 720p . Aj keď sú oba vhodné na vnútorné alebo vonkajšie použitie, líšia sa úrovňou detailov a jasnosti pre každý model – a následne tým, ako dobre by sa z ich záberov dali votrelci alebo vandali efektívne identifikovať. Modely s rozlíšením […]

čítaj viac...
Domáce elektro

Tipy na výber ideálnej chladničky

Dnes ľudia trávia väčšinu času vo svojich domovoch, a preto je dobrá chladnička nevyhnutným spojencom pri skladovaní všetkých druhov potravín. Je nevyhnutné, aby ste si zaobstarali produkt, ktorý je 100% funkčný a zároveň efektívne skladuje vaše ovocie, zeleninu a ďalšie. Odporúča sa tiež ponechať dostatok miesta na otvorenie dvierok a nainštalovať ho na miesto mimo […]

čítaj viac...
Domáce elektro

Cloudové úložisko pre veľké súbory na internete: čo to je a ako to funguje

Cloudové úložisko vám umožňuje ukladať a vymieňať si súbory rôznych formátov odkiaľkoľvek na svete a zo zariadenia s prístupom na internet. Používateľ si stiahne potrebné súbory, získa odkaz a dá ho osobe, ktorá ho má dostať. Adresát otvorí odkaz, stiahne súbory alebo uloží dáta na disk vo svojom cloudovom úložisku. V závislosti od konkrétnej služby […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: