
Obývačka je miesto, kde sa schádza celá rodina, preto si vyžaduje sústredenosť pri zariaďovaní. Počítajte s tým, že len na samotné zariadenie budete musieť vynaložiť väčšie množstvo peňazí ako pri zariaďovaní inej izby v domácnosti. Veď napríklad samotné obývacie steny spolu s pohovkami vás výjdu na niekoľko stoviek eur. Výhodou ale je, že ich nebudete musieť meniť minimálne tri desaťročia, a to je veru dlhá doba. Ako si teda zariadiť obývaciu izbu, aby vyzerala moderne a zároveň útulne? Poradíme si.
Sedačku nedávajte k stene
Tejto chyby sa dopúšťa takmer každá rodina. Pri zariaďovaní obývacej izby jednoznačne nedávajte žiadnu sedaciu súpravu úplne k stene, pretože si tým môžete spôsobiť komplikácie pri upratovaní (takmer žiadna dostupnosť) a v priestoroch za sedačkou vám môže vznikať pleseň. Len malá škárička v izolácii môže spôsobiť vznik plesne. Vyhnite sa akýmkoľvek problémom tak, že si svoju účkovú sedačku alebo iný typ sedačky, ktorý si kúpite, dáte minimálne sedemdesiat centimetrov od steny.
Obývacia stena inej farby ako podlaha
Pri zariaďovaní obývačky sa riaďte nasledujúcou radou – nikdy nedávajte obývaciu stenu rovnakej farby ako je podlaha. Obývacia stena by tak splynula s podlahou a obývačka by sa opticky zmenšila. Keď si už raz dávate bledú plávajúcu podlahu, kúpte si k nej tmavú obývaciu stenu a tmavú rohovú sedačku, poprípade klasickú sedačku. A naopak, keď si dávate tmavú plávajúcu podlahu, kupujte si obývaciu stenu a sedačku v bledých farbách.
Harmónia nábytku a doplnkov
Ak sa vám páči minimalizmus a chystáte sa zariaďovať svoju obývačku v tomto štýle, držte sa tejto zásady. Ak máte nábytok v neutrálnych farbách, priestor zvýraznite farebnými doplnkami. Ale ak máte nábytok v rôznych farebných prevedeniach, vyberajte si doplnky výhradne len v neutrálnych farbách. Nábytok a doplnky by sa mali navzájom dopĺňať.