Častým problémom riešenie interiéru je otázka farebného zladenia. Aké farby vybrať pre izbu, ktoré pre spálňu atp. Pre správne rozhodnutie je dobré poznať pravidlá pôsobenia farieb.
Farby sú sily pôsobiace na človeka a vyvolávajú pocity pohody alebo nevôli, aktivitu či pasivitu. Použitie farieb v podnikoch, úradoch a školách podnecuje alebo oslabuje výkon, v nemocniciach prispieva k ozdraveniu človeka. Dôležité pritom nie je len použitie maľby, ale celkové vyladenie farebných záclon, dekoračných látok a doplnkov.
Vplyv farieb na človeka je sprostredkovaný:
fyziologickým pôsobením farieb – rozšírenie či zúženie miestnosti
bezprostredným vplyvom impulzov, ktoré vychádzajú z jednotlivých farieb
Nejimpulsnější je oranžová, nasleduje žltá, červená, zelená, purpurová. Najmenej impulzívne je modrá, zelenomodrá a fialová (studené a pasívne farby). Impulzívne bohaté farby sú vhodné pre malé plochy v priestore, chudobnej farby potom pre veľké plochy. Teplé farby pôsobia aktívne, podnecujú, príp. rozčuľujú. Studené farby naopak pôsobí pasívne, upokojujú a zvroucňují.
Teplé a svetlé farby v smere zhora duchovne podnecujú, zo strán otepľujú, približujú, zospodu odľahčujú, zdvíhajú.
Teplé a tmavé farby zo zhora uzatvárajú a sú dôstojné, zo strany obklopujú, zospodu pôsobia bezpečne pri chôdzi aj uchopenie.
Studené a svetlé farby zhora zosvetľujú, uvoľňujú, zo strany odvádzajú stranou, zospodu pôsobia hladko, podnecujú k behu.
Studené a tmavé farby pôsobia zhora hrozivo, zo strany studeno a smutne, zospodu ťažko a sťahujú nadol.
Biela je farba absolútnej čistoty a poriadku. Pri farebnej usporiadanie priestoru hrá biela hlavnú rolu, oddeľuje ostatné farebné skupiny od seba neutrálnou plochou, zosvetlením oživuje a člení. Ako farba poriadku je biela vhodná pre skladovacie priestory, šatne atď ..
odporúčanie:
Farby vždy do miestnosti v dvoch odtieňoch. Svetlé na strop a dve na seba kolmé steny a tmavé na opačnej kolmé steny, ktoré sú naproti oknu. Svetlé farby do izieb orientovaných severne.