Ako na elektrorozvody v dome

elektroinštalácie v dome

Každý nový dom musí byť stavaný podľa výkresovej dokumentácie. Z nej sa dá určiť najvhodnejší koncepcie rozvodu a optimálnej trasy vedenia káblov. Voľbe trás odporúčame venovať náležitú pozornosť. Pri rodinnom domčeku môžete pri voľbe optimálnych trás ušetriť káble za niekoľko tisíc, starostlivý návrh umožní znížiť počet spojov, a tým znížiť odpor vedenia a prechodové odpory vo svorkách, čo znamená zvýšenie spoľahlivosti rozvodu …

 

Inštalácia v murovanom dome

Pri stavbe je vhodné priebežne sledovať stavebné plány, do ktorých ste zakreslili priechody káblov múrmi, niky pre rozvodnice a “vrecká” pre inštalačné krabice. Aby ste priechody stenami omylom nezaplnili maltou či omietkou, pretiahnite nimi kusy hadíc, ktoré potom ľahko vytiahnete. Do múrov môžete tiež založiť PVC hadice (tzv. Husie krky), do ktorých potom zaťahuje káble (najmä slaboprúdové koaxiálny zvody pre TV).

 

preťahovanie káblov

Preťahovanie káblov domovej inštalácie aj napríklad vodičov pre vedenie televízneho signálu z antény uľahčujú krepované hadice z tvrdeného PVC, tzv. “Husie krky”, ktoré je v novostavbe nutné instaIovat pred definitívnou úpravou stien. Je vhodné si pred omietaním nakresliť, odkiaľ kam ktorá hadice vedie, aby ste pri preťahovaní káblov neboli nepríjemne prekvapení. Hadica voľte radšej silnejší, pretože v úsekoch, ktoré nie sú rovné, by ste káble vôbec nepretiahla. Pre túto prácu je potrebné vlastniť prípravok pre preťahovanie vodičov, tzv. Pero.

 

Tieto hadice slúžia len pre uľahčenie montáže a nemajú žiadne schopnosti zlepšiť vlastnosti káblov po elektrickej alebo mechanickej stránke. Znamená to, že v miestach mechanického namáhania kábla (napr. Uloženého v zemi pod prejazdy ťažkých automobilov) sa tenkostenná PVC hadica neuplatnia vôbec, rovnako ako je nezmysel ju navliekať na kábel križujúce hromozvodní vodič. PVC hadice nemajú ani schopnosť chrániť drevené stavby pred hrejúcim vodičmi alebo káblami pred okolitou teplotou. Upozorňujeme, že silnoprúdové káble uložené v týchto hadiciach musí byť oproti kabetům v stene menej zaťažované, pretože ich oteplenie prechádza do stien podstatne ťažšie.

 

Inštalácie káblov pod omietku

Ak ide o dom čerstvo postavený, doteraz bez vnútorných omietok, je práca jednoduchá. Na stene totiž upevníte inštalačné krabice a príslušné káble tak, aby po nahodení a zaštukování múrov sa hrany krabíc ocitli v úrovni povrchu stien. Káble veďte výhradne zvisle a vodorovne. Najmä preto, aby ste ich pri dodatočných prácach nepoškodili (obr. 50).

 

 

Pre rozvod sú vhodné plastové škatule hranaté, do ktorých sa väčšina vypínačov našej výroby rovnako ako zásuviek dobre zmestí. Tieto krabice majú jedinú nevýhodu – sú natoľko malé, že je nutné pri práci dobre rozvrhnúť, kadiaľ budú káble prichádzať a odchádzať, pretože mechanizmy vypínače či zásuvky tu “dosadnú” až na dno a vodiče sa im musí vyhnúť.

 

Použitie krabíc polohlubokých je z tohto hľadiska síce vhodnejšie, je však nutné ich do steny čiastočne zapustiť (tzn. Vysekať v tehlách či tvárniciach priehlbina), aby vrstva omietky nemusela byť príliš silná.

 

Krabica inštalujte do miest, kde budú vypínače a zásuvky, prípadne do miest nad nimi. Pri voľbe koncepcie sa môžete rozhodnúť medzi inštaláciou s minimom krabíc, ale vyššou spotrebou káblov, alebo zvoliť variantu, pri ktorej spotrebujete menej vodičov, ale viac krabíc.

 

Je potrebné si uvedomiť, že každá krabica navyše zvyšuje odpor vedenia a je potenciálnym zdrojom porúch.

Pridaj komentár

elektroinštalácie
Elekroinštalácie

Elektroinštalácia bytu

 Výmena elektroinštalácie v byte – ako na ňu? Pre výmenu elektroinštalácie v byte sa snažte držať tohto usmernenia. Rekonštrukcia elektroinštalácie panelového bytu vykonávame podľa požiadaviek majiteľa a samozrejme podľa platných noriem. Výmena elektroinštalácie v byte ja komplexná záležitosť a každý majiteľ nehnuteľnosti by mal mať už pred začiatkom výmeny elektroinštalácie v byte aspoň predstavu o […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: