Drevené podlahy sú od nepamäti vnímané ako podlahové krytiny, ktoré do interiéru vnášajú pocit pohody, pokoja a tepla. Ich prirodzená originálna kresba je veľmi žiadaná a oceňovaná. A to aj napriek tomu, že aj kvalitná dlážkovica so sebou nesie povinnosti v podobe špeciálnej údržby.
Prírodné drevo prináša pocit tepla
Prírodný charakter drevo priam predurčuje na využitie nielen v exteriéroch, ale aj do interiérov našich bytov či domov. Pocit tepla a akejsi pohody je pri dreve daný jeho nízkou tepelnou vodivosťou. Naše telo napríklad pri kontakte s drevenou podlahou to vníma ako na dotyk príjemne teplý povrchový materiál. Dlážkovica (palubovka) tak spravidla vnáša príjemnú tepelnú pohodu, a to aj keď po nej chodíme naboso.
Kde sa hodia drevené podlahy?
Dlážkovica je vhodná predovšetkým do obytných priestorov, kancelárií a v podstate všade tam, kde podlaha nie je vystavená veľkému zaťaženiu. Výhodou drevených podláh oproti tým ostatným je fakt, že sa pri poškodení dajú zbrúsiť. Predtým ako si zriadite takúto podlahu, zvážte, akej veľkej záťaži bude vystavená.
V porovnaní s laminátovou podlahou má tá drevená vyššiu cenu a je náročnejšia na údržbu, no v momente ako sa prejdete po drevenej podlahe, už nebudete chcieť inú. Výhodou je, že drevo nezachytáva prach ani alergény, takže je vhodná aj do domácnosti alergika.
Dlážkovica sa musí zžiť s miestnosťou
Dlážkovica (palubovka) sa vyrába z jedného kusu reziva a vo väčšine prípadov sa spája perom a drážkou. Práve vďaka tomu sa vytvorí jednoliaty povrch. Pred samotnou pokládkou drevenej podlahy je dôležité zabezpečiť v miestnosti určité kritéria. Napríklad teplota by mala byť okolo 20°C a vlhkosť vzduchu v rozmedzí 45 – 65 %. Palubovka by mala byť približne tri dni v takejto miestnosti, aby sa stihla aklimatizovať.
Foto: Bigstockphoto