Frekvenčné meniče sa stávajú takmer štandardnou súčasťou balíčkov vodných zariadení. Väčšina meničov frekvencie je pomerne jednoduchá na inštaláciu a prevádzku, ale sú pomerne zložité, pokiaľ ide o ich sofistikované hardvérové a softvérové implementácie. Funkčnosť a prevádzka frekvenčného meniča možno výrazne zlepšiť pochopením základnej teórie frekvenčného meniča, terminológie a možností rozhrania.
Menič frekvencie musí byť dimenzovaný aspoň na 2-násobok zosilňovačov s plným zaťažením motora, aby sa umožnilo vysoké zapnutie prúdu počas štartovania elektromotora. Napríklad typický výkonný motor s výkonom 20 k predstavuje výkon 49 A pri plnom zaťažení a 220 voltov. Na dimenzovanie meniča frekvencie pre štartovacie podmienky je potrebných minimálne 98 ampérov. Väčšina meničov frekvencie obmedzuje prúdový výstup na 150% zosilňovačov s plným zaťažením, pretože krútiaci moment a prúd nie sú proporcionálne nad 150% krútiacim momentom. Typický frekvenčný menič 20 hp je dimenzovaný na 1,5-násobok zosilňovača s plným zaťažením alebo 74 ampérov a nie je dostatočný pre aplikáciu. Typický menič frekvencie 30 koní je dimenzovaný na 108 ampérov pri 220 voltoch. Minimálna veľkosť meniča frekvencie by bola 30 hp. Odporúča sa menič frekvencie 40 hp.
Výrobcovia používajú alternatívne metódy stanovenia veľkosti frekvenčného meniča. Niektorí výrobcovia sa rozhodnú pre nadrozmerné využitie motora namiesto vyššie opísanej metódy. Úspešnou metódou na určenie výkonu meniča frekvencie je vynásobiť výkon výkonu vypočítaný pri minimálnej kapacite pomerom turndown a opäť o 2,5, aby sa umožnili štartovacie podmienky. Toto je konzervatívna metóda na určenie výkonu meniča kmitočtu a zariadenie musí byť dimenzované na plný krútiaci moment motora.
Frekvenčný menič musí byť naprogramovaný na plné zvýšenie krútiaceho momentu s minimálnym časovým oneskorením pri spustení. Časové oneskorenie obmedzuje nábeh prúdu a vytvára mäkký štart. Mäkký štart motora pri zaťažení sa neodporúča. Funkcia soft-startu meniča frekvencie musí byť vypnutá.