Miešačky nie sú zbytočný luxus, investícia sa vráti

Miešačka na betón (alebo maltu či omietkové zmesi) je u nás evergreen.

Prakticky každý dom je murovaný a všade je plno domácich murárov, ktorí radi čosi pristavujú, betónujú, opravujú a podobne. No nie každá domácnosť vlastní miešačku. Ak sa rozhodnete si ju kúpiť – je to investícia na desiatky rokov a možno si ju od vás budú požičiavať aj susedia. V tomto článku vám poradíme, na čo si pri  kúpe dávať pozor.

Miešačky sa väčšinou líšia od seba objemom bubna a tým pádom aj výkonom a cenou. Na našom trhu dostať miešačky zhruba od 135 do 250 litrov na jednu dávku. Samozrejme, bubon nikto neplní úplne, jednak by to stroj dosť opotrebúval, ale hlavne, obsah by sa nepremiešal dobre a vypadával by. Taktiež, s veľkou miešačkou môže byť problematické sa dostať na niektoré miesta, napríklad na chalupu a podobne.

Malé stavebné miešačky sa nazývajú aj hobby miešačky, nie sú určené na veľké stavby ani nepretržitú prevádzku, ale najmä na príležitostné práce. Mávajú občas plastové komponenty, ktoré sa zoderú oveľa rýchlejšie ako kovové – už z toho vidíte, že sa ráta iba s občasnou prevádzkou. Na druhú stranu, môžu byť veľmi lacné a pomôžu všade tam, kde si už neporadíte s lopatou a fúrikom, alebo elektrickým miešadlom a vedrom.

Druhý zásadný faktor je, či máte k dispozícii zásuvku na 230 voltov alebo 380. Obzvlášť tie väčšie potrebujú väčšie napätie. Motoru je to teoreticky jedno, ale poistky v dome by mohli protestovať. Výkon sa udáva v kilowattoch, väčšinou zhruba od 600 do 1200 kW. Slabšie prístroje nemusia utiahnuť plný náklad, obzvlášť aj je veľa kamenia.

Dôležité je aj či sa miešačka vyklápa na obe strany, najmä na frekventovanej stavbe sa to občas zíde. Hovorí sa, že dôležitá je aj kvalita náteru, no z vlastných skúseností vieme, že žiadny náter na svete nezvládne naozaj častú a poctivú robotu s miešačkou. Pomôže iba hrubá oceľ. Plastové kryty musia byť hlavne na motore, ovládaní a prevodoch, elektrické časti by nemali nikdy zmokúť, aj keď sa často stáva, že sú oprskané od malty a pod., aspoň tieto citlivé vnútornosti treba čistiť. Motorová skriňa by mala byť aj nárazuvzdorná – tak sa zase o niečo predĺži životnosť prístroja.

Aj pri takejto veci sa snažia výrobcovia zaujať novými funkciami. Napríklad takou menšou hlučnosťou. Miešačky dokážu byť veľmi hlasné, na druhú stranu, nižšia hlučnosť sa dosahuje často gumennými alebo plastovými materiálmi, čo tiež nie je ideálne. Bezpečnostná poistka, dobrá záruka s pozáručným servisom… pri kúpe je vždy na čo pozerať. Niektorí majstri si dokážu zostrojiť miešačku dokonca doma, to je však už iný príbeh.

Stavebné materiály

Zateplenie Domu s Expandovaným Polystyrénom: Úspory, Pohodlie a Estetika

Väčšina z nás si svoj domov predstavuje ako miesto pohodlia, bezpečia a útulku. Aby sme to dosiahli, nie je len dôležitá kvalita konštrukcie a dizajnu, ale aj energetická efektívnosť. Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako dosiahnuť lepšiu energetickú úsporu a zvýšiť pohodlie vo vašom dome, je zateplenie s použitím expandovaného polystyrénu (EPS) dosiek. V tomto článku […]

čítaj viac...
Stavebné materiály

Dlhý valcovaný profil – typy a použitie

Dlhý valcovaný profil si môžete kúpiť vo veľkých sériách aj v maloobchode pre súkromnú výstavbu. Ide o nepostrádateľný stavebný materiál, ktorý je dôležitý! Medzi staviteľmi sa tento profil nazýva kanál. Charakteristickým znakom takýchto kovových výrobkov je tvar: zvyčajne vyzerá ako písmeno “H”, ale prepojka môže byť nielen v strede. Takéto profily sú dlhé, pretože sa […]

čítaj viac...
Stavebné materiály

Ako si vybrať plot

Ak na oplotenie pozemku nepotrebujete žiadne špeciálne oprávnenie, musíte napriek tomu rešpektovať pravidlá vašej obce, najmä tie, ktoré sú uzákonené v PLU (miestnom územnom pláne). Aké kritériá by ste mali vziať do úvahy pri výbere plotu? Pri výbere plotu je potrebné vziať do úvahy rôzne kritériá:        Vzdialenosť, ktorá má byť oplotená, a teda rozpočet, ktorý […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: