Ako postaviť krb, alebo kachľovú pec

Krb a kachľové pece majú v sebe čaro zútulnenie príbytku a dodávajú nám pocit rodinnej atmosféry. Dalo by sa povedať, že práve tieto pocity sú ich základnou vlastnosťou. Preto ak premýšľate nad zaobstaraním si krbu či snáď kachľových pecí, dobre si rozmyslite aký typ by vyhovoval vašim požiadavkám. Je totiž úplne iné, keď si svoje predstavy chcete splniť v rodinnom dome, či na chate, kde sa zdržujete len pár dní v roku. Takže, ak už ste sa naisto rozhodli pre krb či kachľovú pec, dobre si rozmyslite na aké účely ich chcete používať a aký typ by sa presne hodil do vášho rodinného domu či chaty.

Krby a ich využitie

Na začiatku si musíme priznať, že nie sme krajina, kde by krby mali svoju tradíciu. Väčšina z nás si v minulosti predstavovala krb ako otvorené ohnisko, pri ktorom si americká rodina pochutnávala pri moriakovi na deň vďakyvzdania. Je síce pravdou, že naša tradícia s krby nemajú veľkú skúsenosť a sú skôr orientované na kachľové pece, tak súčasná doba má skôr opačný charakter. V oblasti stavanie krbov sa hlavne zmenilo to, že moderné krby nemávajú otvorené ohnisko. S týmto typom krbov sa stretávame na chatách a chalupách, ktoré využívame každý deň. Do obývacej izby bytu alebo rodinného domu preto využívajú predovšetkým krby s uzavretým ohniskom. Príjemná atmosféra sa tým nestráca a vďaka krbovým vložkám zostávajú plamene pekne za sklom.

Toto riešenie má hneď niekoľko výhod. V prvom rade sa takto predchádza nechceným škodám spôsobeným horiacim ohorkom, ktoré pri praskanie polien odskočí z krbu. Obmedzenie rizika prípadného požiaru a tiež úrazov sa tým pádom minimalizuje. Predovšetkým sa ale zvyšuje výhrevnosť tohto telesa, pretože moderné krb by sa automaticky mal stať aj prínosnou súčasťou vykurovacieho systému vášho rodinného domu. Pri dobrom dimenzovaní telesa môžu v prechodných obdobiach roka správne zateplený dom dokonca úplne dostatočne vykúriť. Ak by to tak nebolo, tak je váš krb len akúsi zbytočnú kulisou priestrannej obývačky, s ktorou sa môžete síce pochváliť každej návšteve, ale po jej odchode budete aj tak len nadávať na nevýhodnosť vašej “investície”. Aby ste sa do takejto situácie nedostali, tak pri nadobudnutí si vlastného krbu majte na pamäti hlavné slovo a tým je účelovosť. Jednoducho stavba tohto telesa by sa mala prispôsobiť vašim požiadavkám.

Aké sú dnes možnosti?

V súčasnosti si zákazníci vyberajú krby, ktoré sú umiestnené v stene, alebo sú umiestnené do voľného priestoru. Preto ak si chcete zaobstarať rodinný dom a vašej záľubou je práve krb, mali by ste nad jeho realizáciou premýšľať už pri samotnej kúpe či stavbe vášho príbytku. Ak si totiž zvolíte krb do voľného priestoru, bude tento projekt dosť náročný na realizáciu. Častejšie variantom sú preto krby postavené v stene, alebo zavesené na stenu. Samotný výber z katalógu ponúkaných krbov však určite nestačí. Pre výber i inštaláciu je treba minimálne konzultáciu odborníka a najlepšie je nechať si teleso inštalovať priamo výrobcom, prípadne špecializovanou firmou, ktorá tiež na prevedené práce a funkčnosť zariadenia poskytne patričné ​​záruky.

Pri uzavretých krboch sú dôležitou súčasťou krbovej vložky a pri ich výbere by ste mali mať na pamäti niekoľko vecí. Napr. krbové vložky s teplovodným výmenníkom majú rôzne špecifiká, ktoré treba dodržať. Súvisí to najmä z bezpečnou prevádzkou krbu. V tomto systéme je samozrejmosť poistný ventil. Sústava musí byť napojená buď na záložný zdroj elektrickej energie, alebo musí mať dostatočne veľkú otvorenú expanznú nádobu. V inom prípade musí byť napojená na vodovodnú sústavu nezávislú na dodávke elektrickej energie.

Dôležitým faktorom pri krboch je aj výber paliva a s tým súvisiace výber krbu. Aj keď tým najbežnejším palivom je drevo, veľmi populárnymi sa stávajú aj krby, založené na plynovom vykurovanie. Výber z týchto možností záleží len na vás a je vecou vašich preferencií či vkusu. Ak sa rozhodnete pre drevo, tak každý výrobca krbov odporúča spaľovať kvalitné palivo s vlhkosťou pod 27%. Preto sa najskôr upravuje sušením na vzduchu, kedy sa obvykle skladuje vo vonkajšom prostredí po dobu dvoch rokov chránané proti poveternostným vplyvom. Nedostatočne vysušené a čerstvé drevo zapríčiňuje vysoký obsah emisií v spalinách, na stenách spaľovacej komory. Samotné sklo sa rýchlo začierni a na dymovodoch av komíne sa potom usadzujú ťažké sadze a tvorí sa decht. Preto ak sa chcete vyhnúť týmto “starostiam”, vyberte si radšej plynový krb. Plynové krby na pohľad skoro nerozpoznáme od klasických. V krbe síce vidíte horiace polená, vieme ale, že to tak presne asi nebude. Tento typ krbu sa dá obložiť do akéhokoľvek ostenia, alebo sa dá zabudovať priamo do steny. Niektoré plynové krby dokonca nepotrebujú žiadny komín, pretože sa dajú odvetrať priamo prieduchom cez fasádu. Iný typ plynového krbu sa dá zabudovať do staršieho existujúceho krbu na drevo. Plynový krb má vo vnútri ventilátor, ktorý sa uvedie do činnosti v závislosti na tom, akú teplotu dosiahne jeho plášť. Na tomto princípe je založené udržanie zvolenej teploty v interiéri. Všetko je istené krbovou poistkou, ktorá bráni prípadnému spätného chodu spalín z komína do miestnosti.

Dobre a bezpečne

Krbové vložky s teplovodným výmenníkom musia mať tiež odpadové potrubie napojené priamo do kanalizácie a havarijné funkcie musia byť ovládané termoventilom. Pretože tu ide predovšetkým o vašu bezpečnosť a ochranu vášho príbytku, v žiadnom prípade nezdôverujte montáž firme, ktorá s týmto nemá skúsenosti a nemôže sa preukázať zaškolovacím certifikátom. Len taký certifikát oprávňuje firmu k montáži na daný typ vložky. Pokiaľ vám montážna firma nevystaví kópiu tohto oprávnenia, žiadna poisťovňa vám prípadnú vzniknutú škodu zapríčinenú neodbornou montážou neuhradí.

Pri výbere miesta, kde bude krb inštalovaný, je potrebné získať súhlas miestne príslušného stavebného dohľadu, obvykle zastúpeného oblastným kominárskym majstrom. To isté platí pre opatrenia na zabezpečenie nevyhnutného odvetrávania a ventilácie miestnosti, a to vzhľadom k závislosti jej veľkosti na inštalovanom tepelnom výkone. Miestnosť, kde sa bude inštalácia prevádzať, musí byť zabezpečená proti mrazu a dobre vetraná. Mimoriadnu pozornosť venujte inštalácii v miestnostiach s utesnenými oknami, alebo v prípade, že sú inštalované mechanické ventilačné zariadenie vnútorného vzduchu. Zásobovanie spaľovacím vzduchom musí byť zaistené za každých podmienok.

kachľové pece

Iným príbehom je obstaranie si pravé kachľovej pece. Jej naprojektovanie vyžaduje značné odborné znalosti. Pri správnej harmonizácii tepelných strát miestnosti a znalosti tepelného výkonu, ktorý poskytne plocha vonkajšieho plášťa pece, možno navrhnúť optimálne umiestnenie pece v interiéri. Na rozdiel od krbu, môžeme v súčasnosti pri dobre navrhnutých kachľovej peci vykúriť aj 6 či 8 miestností. Problémom tu nie je ani viacpodlažné dom. Existujú totiž technické možnosti, aby sa vykurovali aj miestnosti na poschodí buď konvekciou (teplovzdušne), alebo sálaním na princípe hypokaustického vykurovanie. Základom je dobre navrhnúť konštrukciu pece, umiestnenie zatápacou klapky, dymové klapky, zadného vetrania a veľkosti prieduchov na vykurovanie podkrovia alebo ďalších miestností, alebo umiestnenie sedacie lavice. Je to síce drahšie záležitosť ako v prípade obstarania si krbu, ale samotný výsledok stojí zato. Ak chcete dodržať základné technické

Krby

Ako zabrániť úniku dymu z komína

Užívanie si tepla z krbu v chladných dňoch je nielen veľmi príjemné, ale môže to byť spôsob, ako v zime ušetriť elektrickú energiu tým, že sa vyhnete používaniu iných zdrojov energie, ako je zemný plyn alebo elektrina. Existuje viacero typov krbov, od tradičných, v ktorých môžete vidieť praskanie ohňa, až po moderné, ktoré majú kazetu, […]

čítaj viac...
Kúrenie

Aké sú vlastnosti rôznych technológií elektrického vykurovania?

Rozhodli ste sa investovať do elektrického vykurovania , no neviete, aké zariadenie si vybrať? Konvekcia, akumulácia, žiarenie, zotrvačnosť: objavte špecifiká každej technológie. Rôzne druhy vykurovania na prvý pohľadKonvekciaTento spôsob prenosu tepla využíva elektrické konvektory . Vzduch sa ohrieva vďaka elektrickému odporu a následne sa rozvádza v miestnosti. Táto konvektora je však najmenej sofistikovaná a konvektory […]

čítaj viac...
Kúrenie

Solárne teplo: Teplo zo slnka na teplú vodu a vykurovanie

Solárna tepelná energia sa vzťahuje na výrobu tepla zo slnečného žiarenia pomocou kolektorov umiestnených na streche. Solárne systémy sú vhodné na ohrev vody a na podporu vykurovacieho systému. Vhodné systémy znižujú energetickú náročnosť budovy až o 30 percent a tým znižujú náklady na vykurovanie. Ohrev TÚV a ohrev priestorov solárnou tepelnou energiou V porovnaní s fosílnymi palivami ponúka […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: