Pestovenie bazalky v kvetináči

Vďaka rastúcej popularite tak zvané stredomorskej kuchyne, veľmi rýchlo v našej krajine rastie aj obľúbenosť bazalky. Sušená sa dá ľahko a lacno kúpiť, lenže jej chuť a vôňa je len veľmi malý zlomok toho, čo môžeme získať z lístočkov bazalky čerstvé. Tú si môžeme bez väčších problémov vypestovať zo semienok doma v kvetináči.

Bazalke sa veľmi dobre darí v kvetináčoch i klasických črepníkoch, čo si vyberieme je viac menej záležitosť nášho vkusu a miesta, kam ich potom budeme chcieť umiestniť. Doba stávkovanie je celkom jedno, pretože rastlinu budeme držať v kvetináči doma a nebudeme ju vystavovať zime a nepriaznivým poveternostným podmienkam. Klasicky sa vysádza zhruba v marci. Vybranú nádobu či nádoby naplníme zeminou (úplne stačí ľubovoľný substrát pre izbové rastliny), niekedy sa odporúča ju málinko prevzdušniť perlitom, ale nutné to rozhodne nie je. Na kvetináč s priemerom pätnásť centimetrov zasievame maximálne dvadsať semienok (v pravidelných vzdialenostiach je len jemne palcom zatlačíme). Počas klíčenia udržujeme teplotu dvadsať až dvadsaťpäť stupňov, pravidelne zalievame (pre udržanie väčšie vlhkosti môžeme kvetináč zakryť prepichovanie potravinárskou fóliou). Za desať dní až dva týždne by sme mali vidieť prvé rastlinky.

Keď naše bylinky majú už nejakých päť centimetrov a dva až tri listy, musíme sa rozhodnúť čo ďalej. Môžeme ich časť presadiť do ďalších kvetináčov, prípadne si necháme v pôvodnom len tie najkrajšie a zvyšné vytrháme – bazalka by nemala rásť príliš husto, aby sa nám zbytočne nevyťahovali za svetlom do výšky (doma rastlinky väčšinou dorastajú maximálne do tridsiatich centimetrov). Zalievame ráno alebo večer. Zálievka je menšia než počas klíčenia, ale ľahko vlhkú pôdu by mala mať rastlina stále – príliš veľké sucho sa odráža na zníženej kvalite korenia. Pri zalievaní sa snažíme nepokropit listy. Stanovište by malo byť svetlé, bazalka rastúce v tieni má oveľa menej aromatickú vôňu. Pre správny rast by sme mali bylinke dopriať aspoň päť hodín slnečného svitu denne.

Rastlinku nemusíme hnojiť, ak sa pre to predsa len rozhodneme (ale naozaj doma v kvetináči v dobrej nevyčerpanej zemine je to zbytočné), sahejme radšej po veľa rozriedených čisto prírodných prípravkoch – predsa len bazalku pestujeme na jedlo, takže tam by nám malo trochu viac záležať na tom, čo do seba rastlina počas rastu dostane. Ako sa nám na rastlinke objavia kvety, odstránime ich, aby neodoberalo silu listom. Tie zberáme priebežne, najrozumnejšie je strihať mladé lístky z vrcholkov výhonov, aby sa nám bazalka pekne začala košatit. Zberáme podľa potreby.

Zaujímavosť: v letných mesiacoch vôňa bazalky môže odpudzovať niektorý hmyz, takže je vhodné ju pestovať pri oknách ktoré otvárame najčastejšie (ale musíme ju potom navyše chrániť pred vetrom, ktorý neznáša príliš dobre).

Pridaj komentár

kvetiny

Najlepšie organické hnojivá pre rôzne druhy rastlín

Ak chcete zistiť, aké organické hnojivá potrebujete, musíte zistiť, aký druh živín potrebujú vaše rastliny. To bude závisieť od pôdnych podmienok vo vašej oblasti, aké hnojivá ste predtým používali a aké druhy rastlín chcete pestovať. Ak chcete zistiť, čo vašej pôde chýba, musíte vykonať test pôdy. Jednou z možností je kúpiť si domácu testovaciu súpravu, ktorá je […]

čítaj viac...
kvetiny

Trendy do vašej záhrady

Tí, ktorí obľubujú moderný dizajn, aplikujú ho tiež na vonkajší priestor. Vytvorenie elegantného a moderného prostredia okolo vášho domu vôbec nie je ťažké. Stačí k tomu odhodlanie, trochu tvorivého myslenia a chuť pustiť sa do toho. Vždy je dobré poradiť sa s odborníkom, aké rastliny sú najvhodnejšie pre váš dvor. Avšak inšpirovať sa môžete aj tu. Ak sa vám […]

čítaj viac...
kvetiny

Príjemné odpočinkové záhrady

Krásna, jedlá a bezúdržbová – aj taká môže byť vaša záhrada, či už má veľkosť balkóna alebo futbalového ihriska. Chce to len zmenu myslenia! Permakultúra na dlani Základným princípom ekozáhrada je koncept permakultúry. Ten vznikol v 70. rokoch v Austrálii a Tasmánii vďaka zakladateľom Bill Mollison a Davidovi Holmgren. Termín permakultúra je zložený z dvoch […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: